вторник, 18 марта 2014 г.

Безособові речення
Мета:
–  поглибити знання учнів про односкладні речення; дати поняття про   безособові  речення, з’ясувати способи вираження присудка в односкладних реченнях даного виду;
– сформувати вміння виділяти безособові ре­чення з-поміж інших видів, визначати в них головний та другорядні члени;
         удосконалювати навички правильно конструювати речення цього виду  і використовувати їх в усному й писемному мовленні;
         розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять, творчу компетентність  учнів;
         виховувати повагу до влучного і точного слова;
         прищеплювати любов до рідного краю, викликати зацікавленість наймальовничішими і найвизначнішими куточками районного центру – Бердянська.__________
Очікувані результати: учні вміють виділяти безособові речення з-поміж інших типів односклад­них речень; конструюють односкладні речення вивчених типів; правильно використовують їх у власному мовленні.
Обладнання: мультимедійна презентація, дидактичний матеріал, схема «Головний член безособового речення», коди до вправ, «Маршрутні листи»
Тип уроку: комбінований
Форма проведення: урок-екскурсія

Хід уроку
І Організаційно етап. ( слайд №1, гарний краєвид)
 Організація класу. Створення позитивного мікроклімату на уроці.
Доброго дня, шановні восьмикласники.
Знов пролунав шкільний дзвінок,
А значить, починається урок.
Тож зручно всі сідайте
І зошитки до себе подвигайте,
Всміхніться одне одному й мені
Хай множаться знання у кожній голові!
Слово вчителя.
Сьогодні наш урок буде не зовсім звичайним. Як ви думаєте, чому? Так, бо в нас присутні гості. Це вчителі, які працюють у нашій та в  інших школах Бердянського району. Але не тільки через це. ( слайд №2, гарний краєвид, напис «Урок-кскурсія»)
А ще й тому, що просто зараз на нас чекає захоплююча заочна відеоекскурсія до районного центру – міста Бердянська – міста із цікавим минулим та не менш яскравим сучасним. Безперечно, кожен із вас там уже побував і не один раз. А сьогодні ми туди вирушимо всі разом.
Діти, а що треба для того, щоб екскурсія було змістовною і цікавою? Правильно! Нам потрібен екскурсовод. Оскільки саме я вирішила організувати цю подорож, то прошу вашої згоди виконати цю роль. Згода?
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Але перш ніж ми вирушимо, я б хотіла перевірити, із чим ви збираєтесь їхати.  Давайте  з’ясуємо, що ви берете із собою. Відкрийте зошити. В усіх є домашнє завдання? Зачитайте узагальнено-особові речення, які ви виписали вдома.
А тепер перевіримо, як ви виконали наступне завдання. Звіримо варіанти відповідей до тесту на встановлення відповідності. (див. додаток А)(слайд №3, на якому відповіді до тестових завдань)
Кожна правильна відповідь – 0,5 бали. Підрахуйте. Підніміть руки ті, хто отримав від 10 до 12 балів. Молодці! Ви добре підготувалися до поїздки. А у кого 7- 9 балів. Теж непогано. А хто має 4-6 балів? Вам доведеться ще добре попрацювати до контрольної роботи. А є серед вас «зайці»? Хто нарахував менше 4 балів? Як добре, що таких немає і всі ви тепер зможете отримати маршрутні листи, куди записуватимете результати поїздки у вигляді балів-оцінок. Внесіть у першу колонку бали за домашнє завдання. Згодом ми   повернемося до цих результатів.
Тепер побажаймо одне одному щасливої дороги і  вирушаймо. (слайд №4)
ІІІ.  Підготовка до сприйняття нового матеріалу
1. Інтерактивна вправа «Закінчи думку» (очікування результатів)
Слово вчителя. (слайд №5)
Ось ми і в Бердянську. Мабуть, для вас, діти, не секрет, що сьогодні візитівкою цього міста є Приморська площа. (слайд №6)
 Тут встановлено безліч пам'ятників "із гумором". Найвідоміші з них - бичку-годувальнику, сантехніку "Дяді Васі", сонячний годинник.  Ближче до набережної є чудовий  фонтан і пам'ятник кораблю. 
Якщо хочете, щоб ваше найзаповітніше бажання збулося, то загадайте його сидячи в «Кріслі бажань», яке теж стоїть на Приморській площі. Тільки пам'ятайте, що загадувати можна не більше одного бажання на день. (слайд №7, на якому крісло і початки речень).
Пропоную  кожному  із вас уявити  себе у цьому кріслі і продовжити думку-побажання щодо результатів нашої екскурсії, будуючи одне із простих речень «Я хочу…», «Мені хочеться…». Запишіть у зошит «У «кріслі бажань»(діти записують, а потім зачитують складені речення).
Спробуємо здійснити деякі ваші сподівання. Але є бажання і в мене. Тільки для того, щоб воно збулося, крісла замало. Мені потрібна ваша допомога. Допоможете? Спочатку спробуйте з’ясувати, у чому  різниця між реченнями, що ви склали. Правильно. Одне із них односкладне. А чи можемо ми визначити його вид за головним членом? Правильно. Із присудком. Давайте визначимо особу дієслова, яким він виражений. Так, це безособове дієслово. У вивчених до цього видах односкладних речень ми мали справу із  присудкам, вираженим  таким дієсловом?  Тож сьогодні під час екскурсії ми з вами повинні розглянути ще один вид односкладних речень із головним членом присудком – безособові речення.(робота у зошитах, діти записують дату і тему уроку)
Отже,  тепер і я можу загадати бажання.(слайд №8, на якому тема і мета уроку)
       Я хочу міцного засвоєння вами матеріалу  нашого уроку на тему «Безособове речення»;
       Мені хочеться навчити вас з’ясувати способи вираження присудка в односкладних реченнях даного виду;
       Мені хочеться сформувати у вас уміння виділяти безособові ре­чення з-поміж інших видів, визначати в них головний та другорядні члени;
       Мені хочеться удосконалювати ваші навички правильно конструювати речення цього виду  і використовувати їх в усному й писемному мовленні;
Мені хочеться прищепити вам любов до рідного краю, викликати зацікавленість наймальовничішими і найвизначнішими куточками районного центру – Бердянська. (слайд №9)

Бердянськ – перлина Приазов’я,
Ти – сонця усмішка ясна,
Скарбниця радості й здоров’я,
Та вічні юність і весна.
                                А. Будугай

2. Актуалізація опорних знань.
а) Лексична розминка.
Продовжуємо нашу екскурсію. Давайте визначимо спосіб творення прикметника «приморський». Правильно: префіксальний. А яка орфограма у написання цього префікса? А слова «морський»? Суфіксальний.  Як пишемо суфікс –ськ? Яке слово виступає твірним? Море. Отже, ми знаходимося біля моря. (слайд № 10)
Доберемо епітети до цього іменника: ласкаве, ніжне, спокійне, лагідне, схвильоване і т п.
А тепер складіть асоціативне ґроно до слова «море»: канікули, відпочинок, табір, пісок, риба.
А яка риба водиться в Азовському морі?
б) Індивідуальне тестування за програмою «Мій тест»
Зараз я запрошую вас на риболовлю. (слайд №11)
Діти, нам вдалося орендувати три човни для риболовлі у відкритому морі. Я гадаю, ми відправимо на них найзавзятіших рибалок. Підкажіть, хто це? Сідайте до комп’ютерів, відкривайте папку «Човен», запускайте тест.
в) «На риболовлі». Вибіркова робота із синтаксичним завданням
усі інші попрацюємо у групах. Запишіть у зошитах «На риболовлі». Вибіркова робота із синтаксичним завданням.
Кожна група витягне назву того виду риби-завдання, яку вам доведеться впіймати, наживкою будуть знання, отримані на попередніх уроках. (учні витягують завдання: 1 ряд – виписати номери о-о речень, 2 – н-о речень, 3 – у-о речень). (слайд №12)
Якщо ви правильно знайдете усі речення, то із перших літер кожного складете слово. Побудуйте із ним односкладне речення будь-якого виду і зробіть його неповний  синтаксичний розбір (підкреслити члени речення, дати характеристику). Алгоритм роботи у групах у вас на столах, там же картки із реченнями.(див. додаток Б). (5хв)
А ви помітили, що одна рибина залишилася у мене? (слайд №13)
Як ви гадаєте, який це вид? Підкажу, що для нас сьогодні вона найцінніша? Так це камбала, і вона символізуватиме у нас б-о речення. Знайдуть його учні четвертої групи, також виконають синтаксичний розбір, але повний.
Усім гарної риболовлі!
Зробити перевірку. Кожна правильна відповідь – 5 балів. Три бали за правильно складене речення і чотири за правильно виконаний синтаксичний розбір. Оцінки виставити у «Маршрутний лист»
Всі ви отримаєте змогу придбати  камбалу в кінці уроку відповідно до рівня засвоєння матеріалу. І нам знадобиться особливий скарб. Що це за скарб, ви дізнаєтесь, склавши зі слів прислів’я і визначивши вид речення.
г) Завдання-конструювання(слайд №14)
        За, купиш, не, гроші, розум.
        Вченого, за, дають, одного, невчених, десять.
        Від, міцніють, науки, руки.
        Вік , чоловік, цілий, розуму вчиться.
Так що ж це за скарб? Правильно це знання. А в яких закладах міста Бердянська ми можемо їх отримати? Згодна. Тож я запрошую вас до БДПУ.
ІV. Сприйняття і засвоєння нового матеріалу. (слайд №15)
1. Слово вчителя.
Бердянський державний педагогічний університет — вищий навчальний заклад IV рівня акредитації. Відлік історії університету можна розпочинати з серпня 1872 року, коли було отримано дозвіл на будівництво в м. Бердянську чоловічої класичної гімнізії, яка працювала до 1919 р.
У двадцятих роках у будівлі 1-го корпусу БДПУ були різні навчальні заклади, зокрема й учительський технікум, на базі якого в жовтні 1932 року було створено вчительський, а потім і педагогічний інститут.
З 2002 року Бердянський педагогічний інститут ім. П.Д.Осипенко стає Бердянським державним педагогічним університетом, який готує фахівців за 25 напрямами підготовки (спеціальностями) в 4 інститутах.
 Саме тут навчається багато наших колишніх учнів, дехто повертається працювати у стіни рідної школи, дехто продовжує свою самостійну трудову діяльність в інших навчальних і не навчальних закладах. Упевнена, що і серед вас є ті, хто мріє в майбутньому стати вчителем. І скажу вам більше, що я навіть знаю ученицю, яка планує стати вчителем укрмови. Здогадалися, про кого я? Правильно. Тож я попросила Олю допомогти мені. Вона отримала випереджальне завдання і зараз спробує поповнити ваш багаж найціннішим скарбом – знаннями
2. Випереджальне завдання. Повідомлення на лінгвістичну тему.
Учениця розказує про способи вираження присудка у б-о реченнях із використанням таблиці
     
Безособові односкладні речення
Способи вираження головного члена у безособових реченнях
Приклади
Безособовим дієсловом у формі 3-ої особи однини, теперішнього чи май­бутнього часу
1 мені щось не спиться (М. Олій-ник).
Особовим дієсловом у безособовому значенні — у формі 3-ї особи однини або у формі середнього роду
Хати хитало течією (0. Довженко).
Дієслівними формами на -но, -то
Скільки перейдено і пережито в днях і ночах, між трудних доріг! (А. Ма-лишко).
Неозначеною формою дієслова (інфінітивом)
Або волі здобути, або в землі бути (Нар. творч.).
Присудковими формами добре, тяж­ко, приємно, жаль, можна, дарма, тре­ба, шкода, час, слід
Треба бути щедрим і вимогли­вим до себе (О. Довженко).
Присудковими формами зі словами нема (немає), не було, не буде, при яких є додаток у родовому відмінку:
Де нема святої волі, не буде там добра ніколи (Т. Шевченко).
Прислівником (зі зв'язкою або без неї)
Гарно, гарно серед степу! (Т. Шев-ченко).

 Діти, ви добре зрозуміли матеріал? Оля впоралася із своїм завданням? Тож давайте їй вручимо Диплом майбутнього учителя української мови із оцінкою із профільного предмета - 12 балів. А допомагатимуть вам на уроці сьогодні таблиці і схеми, які є на партах. Можете звертатися до них у разі необхідності. (слайд №16, 17)
3. Дослідження-зіставлення (усно) (слайд №18)
А тепер кожен спробує відчути себе юним дослідником. Дослідіть, у яких реченнях виділені дієслова виконують роль при­судка, а в яких — роль головного члена безособового речення. Зробіть висновок про різницю між парами речень.
 1. В університетських аудиторіях пахне книгами і знаннями. Смачно пахне  хліб, випечений маминими дбайливими руками.
2. Польова доріжка сіріє поміж стернями. Надворі вже сіріє.
3. Знадвору у від­криту кватирку тягне паленою щетиною. Сашко наполегливо тягне воза  на гору.

Отже, коли особове дієслово може виконувати роль безособового?
 (усього 10 хв)
4. Кодоване письмо(слайд №19)
А ми продовжуємо екскурсію і зробимо невеличку зупинку біля культурних осередків цього чудового міста. Пізнаєте їх?
·        Центр дитячо-юнацької творчості
Кінотеатр «Космос» (слайд №20)
·        Філія Бердянського краєзнавчого музею  Музей історії міста Бердянська
(слайд № 21)
Трішки довше затримаємося у краєзнавчому музеї, розглянемо деякі експонати, прочитаємо про найцікавіші із них. Вийміть із  папки картку із завданням під назвою «У музеї». Перед вами текст. Знайдіть у ньому лише безособові речення, підкресліть присудки і визначте спосіб їх вираження. Закодуйте відповідь, користуючись кодом. Тож пишемо «Кодоване письмо» і починаємо працювати. Підкреслювати присудки можете на картках, а кодуйте в зошити.
(1). У Бердянському краєзнавчому музеї представляють тематичні експозиції: дорадянського, радянського періодів, сучасності, природи краю.    (2) Так само у виставковому залі постійно оновлюються виставки.  (3) Дуже багато представлено тут старовинних фотокарток міста Бердянська. (4). Ба-гатонаціональність Бердянська відображено в таких експозиціях: «Греки в Бердянську», «Болгари в Таврії», «Історія і сучасність» та ін. (5). Екскурсії можуть проводитися українською, російською та болгарською мовами.  (6). Та-кож можна заплатити за фотозйомку і забрати з собою частинку історії Бердянська у вигляді фото на пам'ять. (7). Можна замовити екскурсію. (8). При цьому екскурсовод докладно розповість про кожну експозицію, що набагато цікавіше, ніж самому досліджувати експонати. (9). Звичайно, коротко неможливо описати всі експонати. (10)Тому, якщо Вас хоч трохи цікавить історія Приазов'я, обов'язково відвідайте Бердянський краєзнавчий музей. (11). Там дійсно дуже цікаво. (12) Мені так хочеться побувати у ньому! (5хв)
Код:
Безособовим дієсловом
1
Особовим дієсловом у безособовому значенні — у формі 3-ї особи однини або у формі середнього роду
2
Дієслівними формами на -но, -то
3
Неозначеною формою дієслова (інфінітивом) або неозначеною формою разом із присудковими формами добре, тяж­ко, приємно, жаль, можна, дарма, тре­ба, шкода, час, слід
4
Присудковими формами зі словами нема (немає), не було, не буде, при яких є додаток у родовому відмінку:
5
Прислівником (зі зв'язкою або без неї)
6
(слайд № )
Відповідь:    Окремі учні можуть розкодувати якусь із пар
3
3
4
3
6
4
7
4
9
4
11
6
12
1
Перевірка. Оцінка виставляється у «Маршрутний лист»
 V. Закріплення вивченого матеріалу. Удосконалення умінь і навичок.
 1. Завдання-лінгвістичні ребуси
А  тепер час відпочити. Ви не підкажете мені, де у Бердянську можна найкраще відпочити?
Як багато розважальних центрів ви мені назвали. А часу в нас залишилося небагато. Тож вирішимо цю проблему наступним чином: два учні вирушають до аквапарку і там виконають цікаві завдання-лінгвістичні ребуси
2. Завдання-конструювання
Ще чотири учні отримують квитки до дельфінарію: вам доведеться скласти 5-6 безособових речень до переглянутого відеосюжету, використовуючи запропоновані слова і словосполучення.
3. Завдання-реконструювання.
(слайд №  )
 А з рештою ми вирушаємо до зоопарку «Сафарі». Перед вами наступне завдання: перебудувати речення на б-о. Пишемо «У зоопарку». Завдання-реконструювання. Зверніть увагу на відмінювання числівників, передайте їх словами, надпишіть відмінок.
Зоопарк "Сафарі" у місті Бердянську був відкритий в 2004 році підприємцем Кальченко В. Л.   Він є першим зоопарком, який був побудований в Україні за час її незалежності.
Тут зібрана захоплююча колекція з 60 видів тварин, більше 130 примірників. З них 30 тварин є в списку Міжнародної Червоної книги України.
На сьогоднішній день Бердянський зоопарк знають в 26 країнах світу.

Знайдіть слова із  орфограмою  «Велика буква і лапки у власних назвах». Поясніть написання цих слів.
Зоопарк "Сафарі" у місті Бердянську було відкрито в 2004 році підприємцем Кальченко В. Л.   Він є першим зоопарком, який було побудовано в Україні за час її незалежності.
Тут зібрано захоплюючу колекцію з 60 видів тварин, більше 130 примірників. З них тридцять тварин внесено до  списку Міжнародної Червоної книги України.
На сьогоднішній день про Бердянський зоопарк відомо  в 26 країнах світу. Заплановано проведення робіт по збереженню зникаючих і рідкісних видів тварин, згідно з програмою Європейської Асоціації Зоопарків і Акваріумів.
(Перевірка. Оцінювання) (усього 10 хв)
Оцінки заносяться у «Маршрутний лист»
VІ. Підсумок роботи.
Що ж, діти, я думаю, що кожен із вас дізнався щось нове, трішки розважився, побував на морі. І можна б було закінчувати подорож, та як же без гостинця повертатися додому. А де ж його придбати? На ринку. Я б дуже хотіла, щоб ми все-таки придбали оту цінну рибу і привезли її в дарунок своїм батькам у формі гарної оцінки.
1.    Робота у парі . Діалог «На ринку»(використати різні види односкладних речень).

Усі інші пишемо у зошити.
2.  Лінгвістична задача «На ринку»
Протягом уроку ми з вами мали справу лише із написаними текстами. І я бачу, що більшість уже може виокремлювати їх у писемному мовленні. А зараз перевіримо, як ви зможете це зробити на слух. Проставте цифри від одного до дванадцяти.  Ставте плюсик лише напроти б-о речень. Зрозуміло?
(1)Світає. (2)На центральному ринку  вже чути веселий гомін продавців і покупців.  Сюди з’їхалися люди з усього району: одні щось продати, інші-купити. Дехто приходить на ринок просто подивитися, послухати якісь новини. (5)У повітрі дуже смачно пахне фруктами та овочами. (6)Тут можна придбати усе: м’ясо, рибу, солодощі, молочну продукцію, мед і т.п.. 
 А ось іде сувора прибиральниця. Вона збирає сміття. (9)Тому на ринку завжди чисто.
 Для зручності  тут встановили банкомат. (11)Тому усім вистачить грошей. (12)Тож приїздіть у Бердянськ!

Перевіримо. слайд
Кожне б-о має свою ціну: 20грн., а усі інші – 0. Знайдіть суму в гривнях. При умові, що кілограм свіжої камбали на ринку коштує 120 грн, а ви отримали певну суму, вирахуйте, скільки грамів кожен із вас може придбати.
Якщо ви маєте 1кг., то у вас 12 балів; 800гр. – 10б.; 600 – 8б.; 500гр. – 6б.; 300гр.- 4б; 100гр- початковий рівень.(7хв)
VІ. Підсумок уроку. Контрольно-оцінювальний етап.
1. Слово вчителя
Урок-екскурсію закінчено.
Оголошення оцінок
Доки наш автобус буде у дорозі, я прошу вас заповнити «Маршрутні листи», виставивши оцінки за ті види роботи, які ви виконували. Виведіть середній бал. Такі учні, як: 
оголосіть свої результати. Це ваші оцінки за роботу на уроці.
Що ж ось і наша Андріївка.  Я всім вам дякую за роботу,  а гостям за увагу.
Рефлексія «Інтерв’ю екскурсоводу»
– що цікавого ви сьогодні почули?
– що для вас було новим?
– який вид роботи сподобався найбільше?
– чи зможете безпомилково визначити б-о речення?
– чим  б-о речення відрізняється від інших односкладних речень?
– над чим ще треба добре попрацювати вдома?
VІІ. Д/з:  § 18  , твір-мініатюра «Найцікавіша екскурсія у моєму житті», або впр.  150                                                                                       
Ділова гра «Я так думаю»
І на останок хочу прочитати вірш
Розкрити значення односкладних речень у нашому мовленні

 Домашня робота
Тест
1  Установи відповідність між односкладними реченнями та їх видами.
1        означено-особове;                                А  Чого собі не зичиш, і другому не жадай.
2        неозначено-особове;                                 (Нар. тв.)
3   узагальнено-особове;                           Б.   Цвинтар. Шелюга. Хрести.
4   називне.                                                       Братерський спокій... (М. Хвильовий)
                                                                    В   І думу тяжкую мою німим стінам
передаю. (Т. Шевченко)
Г   Степана Жмайла посадили на
почесному місці. (А. Чайковський)

2. Установи відповідність між односкладними реченнями та їх видами.
1        означено-особове;                     А  Гармати, тріск кулеметів і вереск
2        неозначено-особове;                       в блакить... (М. Хвильовий)
3        узагальнено-особове;                Б   Прости мені, мій голубе, мій соколе
4   називне                                             милий! (Т. Шевченко)
В   Шила в мішку не сховаєш. (Нар. тв.)
Г   Багато міфів розповідали про родоначальників різних знатних родів. (А. Білецький)

3. Установи відповідність між односкладними реченнями та їх видами.
1        означено-особове;                     А. Ласкаве і тепле море.
2        неозначено-особове;                 Б   Яблука їдять свіжими, сушеними,
3        називне;                                           моченими і замороженими. (Дит. енц)
4   узагальнено-особове.                В   Бережи одяг, доки новий, а здоров'я — доки молодий. (Нар. тв.)
Г   Беру тебе, о світе мій терновий, в обійми сонячні! (О. Близь-ко)

4. Установи відповідність між односкладними реченнями та їх видами.
1        означено-особове;                            А   3 яблук готують соки, компоти, варення,
2            неозначено-особове;                            повидло, мармелад, желе. (Дит. енц.)
3            називне.                                           Б   Український широкий степ.
4     узагальнено-особове.                      В   В сіні вогню не сховаєш. (Нар. тв.)
Г  Люблю в уяві декілька сторінок історії
назад перегорнуть... (Є. Плужник)

5. Установіть відповідність між односкладним простим реченням і його видом.
1    означено-особове                          А  Стану в житті малою хвилиною,
2  неозначено-особове                         чорною гілкою на тополі. (А. Малишко)
3  узагальнено-особове                     Б  В зів'ялих листочках хто може вгадати красу
4  двоскладне                                         всю зеленого  чаю? (І. Франко)           
                                                        В  За добро добром платять. (Нар. творч.)
                                                        Г  Кричали до Бога, до чорта, до людей. (В. Винниченко)

6. Установіть відповідність між виділеними словами в односкладному реченні та членами речення, яким вони є.
1   додаток                         А Учителя і дерево пізнають з плодів. (Нар. творч.)
2   присудок                       Б Знання без помилок ніде не купиш. (М. Доленго)
3   обставина                     В Прагну сонце бачити в золотому капелюшку. (І. Драч)
4   означення                     Г Вже буряки завезли до цукроварні. (В. Сосюра)
Д Сутінь вечірньої мли. (М. Терещенко)



                                                                                                         ДОДАТОК Б
     1. Переломим навпіл гіркий хліб мислі (Л. Костенко). 2. Без труда не чекай добра (нар. творчість). 3. Для виготовлення ліків використовують так звані кукурудзяні коси (з кн. «Лікарські рослини»). 4. Роботу пригортай, а лінь проганяй (нар. творчість). 5. І мене в сім'ї великій, в сім'ї вольній, новій не забудьте пом'янути незлим тихим словом (Тарас Шевченко). 6. Аби язик за зубами тримав, то й ворогів би не мав (нар. творчість). 7. Оживляєм гори, води, вибудовуєм заводи (П. Тичина).       8. Вже буряки звезли до цукроварні (В.Сосюра).  9. Слухаю тремтіння невгамовне землі, до котрої приліг (М. Рильський). 10. А з паростків пророщеного зерна добувають харчову олію (з кн. «Лікарські рослини»).  11. Кружляй скоріше, земна куле (М. Доленго). 12. Тешучи дерево, кравцем не станеш (нар. творчість). 13.  Обрушили  у трави горілиць старого дуба (С. Шевченко). 14. Із сотні голок сокири на склеїш (нар. творч.). 15. Нам треба голосу Тараса (П. Тичина).

Алгоритм роботи у групі.
1.     Знайдіть речення заданого виду.
2.     Випишіть перші літери кожного речення.
3.     Утворіть слово.
4.     Складіть із цим словом речення.
5.     Підкресліть у ньому головні і другорядні члени речення.
6.     Дайте характеристику всьому реченню.


Комментариев нет:

Отправить комментарий